کابل افشان

تفاوت کابل مفتول و کابل افشان : کابل افشان نوعی کابل قابل انعطاف یاانعطاف پذیر است که از چند سیم تک رشته افشان که هدایت کننده ی آن از جنس فلز مس است .و عایق بکاررفته در سیم های آن از نوع پلیمر و در کابل های افشان از نوع پلیمر pvc/a  میباشد تشکیل شده است. The difference between wire and cable spreader تاریخچه ساخت کابل افشان به انتهای دهه ۷۰ میلادی میباشد. کابل افشان ولتاژی در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت میباشد.

کابل مفتول

کابل مفتول یعنی تاب دادن و از به هم تاب دادن تعدادی رشته سیم مفتول حاصل میشود.وبا نام کابل خشک و یا ثابت هم معروف میباشد. کاربردکابل مفتول، برای  اماکنی که احتیاج به نصب ثابت دارند استفاده میشود.

کاربرد کابل مفتول،جهت سیم کشی درون تابلو الکتریکی و ایستگاه پخش برق مورد کاربرد قرار گرفته میشود.

در لوله ها و کف مصالح ساختمانی مثل گچ مورد کاربرد میباشد.

کابل مفتول ،قابل منعطف پذیری نمی باشد. و در لوله و پایین گچ مورد کاربرد میباشد.

قیمت کابل مفتول بالاتر از نوع کا بل از جنس آلومینیوم است بخاطر این که کابل مفتول از نوع مس میباشد. برای خرید کابل مفتول به علت قیمت و ارزش بالایی که دارد باید نکاتی را در نظر بگیرید از جمله :بعضی اماکن کابل تقلبی را به عنوان کابل مفتول میفروشند .توجه کنید از فروشندگانی که در امر فروش کابل مفتول سابقه دیرینه داشتند و بنام و معتبر هستند خرید کنید.تفاوت کابل مفتول وکابل افشان زیاد میباشد که باید به آن توجه نمایید.

ویژگی کابل مفتول

ویژگی کابل مفتول، در شکل ساختاری این نوع کابل، از پوشش نهایی، محافظ میانی، پوشش جدا کننده، زره فلزی، محافظ ،عایق و هدایت کننده (هادی)استفاده شده است. براین پایه ،موادی که توانایی منتقل شدن جریان را داشته ودارای رسانایی بیشتری هستند در معنای هدایت شونده شناخته میشوند. از موثرترین هدایت شونده ها به آلومینیوم و مس می توان اشاره نمود. عایق کابل مفتول ،به خاطر  داشتن ویژگی رسانایی صفر، جلوگیری ازحرکت جریان برق می کند.

اما مقاومت اهمی کابل مفتول، بیشتر از کابل افشان است. این مقاومت بخاطر پیچش رشته ها و طول کابل است. ویژگی کابل مفتول ،درسیم کشی داخلی تابلوها و عرضه دهنده ی برق مورد کاربرد است. از کابل مفتول در لوله و پایین گچ مورد استفاده قرار میگیرد. اما درباره ی ویژگی کابل مفتول ،در بازار کابل مفتول از نوع آلومینیومی موجود است که قیمت آن پایین تر از نوع فلز مس میباشد اما تولید کننده ای که برایش کیفیت مهم است از نوع مس استفاده مینماید.

ویژگی کابل افشان

موثرترین ویژگی کابل افشان ،در خاصیت انعطاف پذیری آن است .کابل افشان را راحت میتوان خم کرد و به شکلهای مختلفی درآورد. از نظر مقاومت اهمی کابل افشان ،مقاومت بیشتری نسبت به کابل مفتولی دارد.و شکنندگی آن نسبت به سایر کابل ها زیادتر است .

کابل افشان می تواند ولتاژ بین ۳۰۰تا۵۰۰ را تحمل کند .و از این نوع کابل در نقاط خشک و نمناک استفاده می گردد.

کابل افشان از جمله کابلی است که در صنعت مورد کاربرد است .

ویژگی کابل افشان ،دارای یک هادی و یک نوع عایق میباشد.

ویژگی کابل افشان ،تعدادی سیم ۱ رشته ی افشان درآن موجود است .

کاربرد کابل افشان
انواع کابل افشان

کابل انعطاف پذیر سبک در واقع یک نوع کابل ورودی و متصل برای اشیای برقی ،اشیای منزل ،ابزارماشینی که ۲ شاخه آنها به شکل ثابت به کابل متصل است .مورد استفاده قرار میگیرد.

کابل انعطاف پذیر برای اشیا با حرکت مکانیکی معمولی در اشیای منزل ،آشپزخانه ،اداری ،مثل ،یخچال کاربرد دارد.کابل انعطاف پذیر ،برای اشیای پخت و پز و حرارتی به شرط آنکه در ارتباط با بخش های گرم و یا تحت اثر گرما قرار نگیرند مورد کاربرد قرار می گیرند.

اما مهمترین و بیشترین کاربرد کابل افشان، این است که کابل در اتصالات متحرک بکار برده شود.

این کابل در تاسیسات ساختمانی و موارد دیگر هم کاربرد دارد.

انواع کابل مفتول

انواع کابل مفتول، با در نظر گرفتن ولتاژ  به ۲شکل دسته بندی شده اند.

۱-کابل مفتولی حاوی ولتاژ نامی۵۰۰_۳۰۰  ولت

۲-کابل مفتولی حاوی ولتاژ  نامی ۷۵۰_۴۵۰ ولت

جنس کابل مفتول از جنس مس است. بخاطر همین از کابل هایی که از جنس آلومینیوم هستند قیمت بیشتر است. کابل مفتولی چون انعطاف پذیر نیست، از آن در لوله و کف گچ بکار برده میگردد.

تفاوت کابل افشان سبک و قدرت

این دو کابل بیشتر تفاوتی که دارند بخاطر میزان سطح عملکرد و میزان انتقال نیروی برق میباشدکه منجر به متفاوت بودن آنها در کاربردشان میباشد. ولی از لحاظ شکل ظاهری این ۲ کابل با هم فرقی ندارند. اما از سیم و کابل افشان قدرت، مقدار بیشتر برای جعبه متصل شدن، کارهای صنعتی  و انجام اموری که احتیاج به دفن کابل در خاک باشد بهره برده میشود.این کابل ها از نوع عایق پلی وینیل کلراید استفاده می کنند. و هادی آنها از نوع مس است.

اما کابل افشان سبک، از نوع مس آنیل شده می باشد و موارد مصرف آن بیشترین میزان در کابل ورودی در اتصالات مثل: لوازم برقی، لوازم منزل،  ودر بیشتر وسایل که ۲ شاخه ثابت اتصال به کابل دارند مورد کاربرد قرار می گیرد. رنگ روکش در این مدل معمول سفید یا مشکی میباشد. ودارای عایق از انواع pvc/d میباشد. این نوع کابل ها به شکل گرد و تخت قابل ساخت می باشند. در انواع گرد این کابل ها رشته ها به هم تابیده شده می باشند. ولی در انواع تخت رشته ها به شکل موازی درون کابل هستند.

تفاوت کابل مفتول و کابل افشان

تفاوت کابل مفتول و کابل افشان از نظر مقاومت ،در کابل مفتولی مقاومت اهمی مقداری بیشتر از کابل افشان است . که زیادتر شدن مقاومت اهمی در کابل بخاطر طول کابل ،مقدار پیچ ها و تاب های زیادتر کابل مفتولی می باشد.

تفاوت کابل مفتول و کابل افشان از نظر انعطاف پذیری ،کابل افشان انعطاف پذیری بیشتری نسبت به کابل مفتولی دارد. و این به خاطر این است که نوع ساختارش به شکل رشته ای میباشد. به خاطر همین منعطف تر از نوع مفتولی میباشد.

تفاوت کابل مفتول و کابل افشان از نظر میزان خوردگی، کابل مفتولی میزان خوردگی بیشتری داردو نیرومندتر است.

تفاوت کابل مفتول و کابل افشان از نظر قیمت ،از نظر قیمتی کابل مفتولی مناسبتر و ارزانتر از کابل افشان است .

تفاوت کابل مفتول و کابل افشان از نظر کاربرد، همه ی موارد گفته شده در بالا واین که احتمال متصل شدن در کابل مفتولی خیلی غیرمحتمل تر است بخاطر این که این سیم ها رشته به مقدار کمتری دارند و بیشتر هدایت کننده ی آن دارای ۱ رشته است.  و میزان شکنندگی کابل افشان بخاطر منعطف بودن بیشتر آن به میزان کمتری اتفاق میوفتد. باعث شده تا بین کابل مفتول و افشان از نظر کاربردی تفاوتهایی حاصل شود.

تفاوت کابل مفتول و کابل افشان از نظر اتصالی کردن، کابل مفتولی نسبت  به نوع افشان اتصال کمتری ذارد.

تفاوت کابل مفتول و کابل افشان در منعطف پذیری، تفاوت در مقاومت اهمی، تفاوت در مقابل خوردگی ،تفاوت در قسمت کاربرد، میباشد.

کابل هادی افشان در مقابل کابل مفتول منعطف پذیری زیادتری دارد.

فرق مقاومت اهمی در کابل مفتولی زیادتر از کابل افشان میباشد.

مقاومت در مقابل خوردگی در کابل مفتولی زیادتر میباشد.

کابل مفتول از کابل افشان هزینه کمتری دارد.

مزایای کابل افشان
مزایای کابل مفتول
معایب کابل افشان
معایب کابل مفتول
تشخیص کابل مفتول و افشان با کیفیت

اگر به موارد و نکات با اهمیت کمتر توجه کنیم و از کابل بی کیفیت استفاده کنیم که از سطح واقعی استاندارد کمتر باشد باعث میشود نیروی عبوری از کابل پایین تر گردد.زمانی که نیروی عبوری به اندازه ی کمتری باشد باعث میشود در کابل مفتول بالا رفتن حرارت اتفاق بیوفتد. و همین امر سبب میشود روکش کابل از بین برود.و یا اتصال کوتاه و آسیب به دستگاه اتفاق بیوفتد.

اما روش های متنوعی برای شناخت کابل با کیفیت از بی کیفیت وجود دارد:

۱-زمانی که کابل مفتولی را از بخش ابتدایی آن برش میزنیم .هادی سیم باید در وسط واقع شده باشد.

۲-ضخیم یودن و قطر غلاف کابل در همه قسمتها مساوی باشد.

۳-هادی بکاررفته در کابل نیمه افشان مفتول که به طور عمومی از نوع مس است باید مزیت هایی از جمله آنیل بودن مس بکاررفته، روشن بودن، منعطف پذیری و اینکه اکسید در سیم های بکاررفته در کابل نداشته باشد.

۴-در هر قسمت مقطعی بر طبق استاندارد موجود هادی بکاررفته باشد زیرا کم بودن درجه ی مقاومت کابل و افزایش هادی منجربه از بین رفتن آلیاژ مس میگردد.

۵-سطح کابل باید صاف باشد زیرا اگر موج دار و دارای تو رفتگی و سطح برجسته باشد از نوع با کیفیت نمی باشد.

لیست قیمت سیم و کابل