کابل شیلد دو کاری که انجام می‌دهد به این صورت می‌باشد. می‌تواند به طوری کامل میدان‌هایی الکترواستاتیک که امکان دارد باعث قطعی سیگنال شود را رفع کند. همچنین rp را می‌تواند قطع کند که البته به قدرت آن میدان بستگی دارد. حداقل تا حدی که آنرا بتواند تخلیه کند بستگی دارد. از کابل شیلد می‌توان برای انتقال تصویر استفاده کرد که نویزهای تصویر را گرفته به صورت شفاف و به ترتیب تصویر را بدون نویز نشان می‌دهد.

تفاوتی که بین کابل شیلد با دیگر کابل‌ها است این می‌باشد که در کابل‌های شیلد یک عایق دور تا دور عایق پلاستیکی سیم پیچیده شده که به نوعی یک رسانای جریان‌های الکتریکی که ممکن است به کابل‌ها وارد شود را جذب می‌کند. معمولا عایق کابل شیلد از آلومینیوم، مس و ورقه ی آلومینیومی ساخته می‌شوند. به کابل شیلد، کابل زره دار نیز می‌گویند.

 از کابل شیلد برای انتقال سیستم‌های امنیتی یا تصویر و حتی برخی از بخش‌های برق‌رسانی هم استفاده می‌شود. یکی دیگر از استفاده‌هایی که از کابل شیلد می‌شود در مصارف شبکه‌های کامپیوتری، شبکه‌های انتقال، شبکه‌های دوربین‌های مدار بسته و شبکه‌های مخابراتی می‌باشد. در سیم‌کشی‌ها و اتصالات دیتای شبکه‌ی مخابراتی از کابل شیلد برای جلوگیری از ورود نویزها در سیم‌ها استفاده می‌کنند. 

دیگر اینکه حتی در شبکه‌های دوربین مدار بسته هم استفاده می‌شوند. اگر اتصالات دوربین مدار بسته در مکان‌هایی که نویز زیادی داشته باشند از کابل شیلد استفاده می‌شوند که باعث می‌شود حتی تصویرهایی که ضبط شده نیز نویز داشته باشند و کیفیت تصیر پایین می‌آید. ممکن است باعث قطعی ارتباطات در شبکه دوربین‌ها شوند.

انواع کابل شیلددار

در مکان‌هایی که نویزهای مختلفی وجود دارد حتما باید از کابل زره دار یا کابل شیلد استفاده کنند. از انواع کابل شیلددار می‌توان به کابل شیلددار صوتی، کابل شیلددار خدماتی، کابل شیلددار تلفن، کابل شیلددار فویلی، کابل افشان شیلددار و کابل شیلددار بافته اشاره کرد. در مدارها کنترل و فرمان اگر از کابل شیلددار استفاده نشود به خاطر نویز سیگنال‌ها دستخوش تغییر می‌شوند و در آخر این پارامترها به درستی منتقل نمی‌شوند. 

کابل‌های شیلددار انواع مختلفی دارند که هرکدام بر اساس شرایط مختلفی و برای هرکاری طراحی و استفاده می‌شوند. از کابل شیلددار در کابل‌های برقی که فشار قوی و متوسط دارند استفاده می‌شوند که جریان‌های نشتی و ولتاژ القایی را به زمین برمی‌گردانند. 

کابل شیلد استاتیک که جهت جلوگیری از نویزها در دسته‌ای از کابل‌ها تایید شده است. سیم کابل شیلد برای اتصال کابل‌ها استفاده می‌شوند که این نوع سیم‌ها برای سیگنال rf، اتصال کابل‌های کواکسیال تک هادی، دیجیتال داخلی ویدیویی و دستگاه‌های تست الکتریکی، آنتن‌های رادیوهای غیر حرفه‌ای و سیگنال آنالوگ کاربرد دارند.

کابل شیلد استاتیک جهت جلوگیری از ایجاد نویزهایی که به وجود می‌آید در دسته‌ای از کابل‌ها تایید شده است. کابل شیلددار دو کاربرد کلی دارد که قطع کابل میدان‌های الکترواستاتیک که باعث ایجاد نویز و قطعی سیگنال می‌شود و دیگری قطع rp می‌باشد. کابل شیلد استاتیک دارای یک لایه‌ی پلی‌استر، یک سیم ارت مسی قلع اندود و یک لایه از آلومینیوم یا همان فویل است. در بعضی از جاها برای حفاظت بیشتر سیم‌ها روی کابل شیلد یک نوار پلی‌استر استفاده می‌کنند.

با وصل‌کردن این ارت‌ها به زمین میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود و نمی‌تواند روی بخش شیلددار کابل اثر بگذارد. از این کابل‌های شیلد استاتیک در جاهایی که نویزهای زیادی دارد استفاده می‌شود مثلا در اطراف دکل‌های مخابراتی و ارتباطی که در معرض بار الکتریکی قرار دارند و در آنجا به شدت امواج الکترومغناطیسی زیاد است.

به همین علت می‌باشد که کابل شیلد استاتیک پرکاربردترین کابل در این منطقه است. در ساختمان‌های جدید از کابل شیلددار استاتیک استفاده می‌کنند. به طور کلی از کابل شیلددار استاتیک به علت نوسانات یا نویزهایی که وجود دارد قابل استفاده می‌باشد.

کابل شیلددار بافته شده دارای هادی مسی کلاس ۵، روکش پی وی سی، نوع کابل افشان، انعطاف‌پذیری، کابل قدرتی و هادی هم محور از مفتول‌های مسی همراه با نوار مسی می‌باشد. کابل شیلددار بافته شده دارای یک لایه‌ی محافظ داخلی می‌باشد. این کابل‌های شیلددار بافته شده در برابر تداخلات مکانیکی و الکتریکی محافظت می‌کند.

کابل‌های شیلددار بافته شده دارای هادی هم محول می‌باشد. برای کنترل و اتقصال در ماشین‌ها، خطوط تولید، صنایع ابزارآلات ماشین‌ها، تجهیزات اتوماتیک، تسمه و نقاله‌ها و دیگر استفاده می‌شوند. کابل‌های شیلددار بافته شده برای فضاهای باز اصلا مناسب نمی‌باشد. یکی از کاربردهای کابل شیلددار بافته شده در تجهیزات ماشین‌ها و صنایع ابزاری ماشین‌ها قابل استفاده می‌باشد.

کابل شیلد صوتی، یکی از پرکاربردترین محصول در وسایل الکتریکی می‌باشد. کابل شیلددار صوتی یکی از انواع بسیار کارآمد کابل شیلددار می‌باشد. وظیفه‌ی کابل شیلد صوتی انتقال سیگنال صوتی می‌باشد. کابل‌های شیلددار صوتی در جاهایی که نویز دارد استفاده می‌شود. 

از کابل شیلددار صوتی به این صورت انتظار می‌رود که جلوی نویز را در برابر سیگنال اصلی بگیرد. نحوه‌ی عملکرد کابل شیلددار صوتی به این صورت است که نویز به سیگنالی ناخواسته گفته می‌شود که باعث شنیده شدن صداهای نامطلوب شده و در سیگنال اصلی اختلال ایجاد می‌شود. در کابل شیلددار صوتی سیگنال عموما از طریق تداخل فرکانس رادیویی و یا الکترو مغناطیسی به وجود می‌آید.

از این سیگنال‌ها در منابع مختلفی می‌توان دریافت کرد. مثلا از ماکروفرها و تلفن‌های همراه تا رعد و برق. کابل شیلددار صوتی انواع مختلفی دارد از جمله کابل‌های شیلددار صوتی، کابل‌های شیلددار صوتی بافته، کابل‌های شیلددار صوتی خدماتی و کابل‌های شیلددار صوتی فویلی می‌توان نام برد. این شیلدهای صوتی از ورود RFI و MEMI جلوگیری می‌کند.

برای محافظت از خطوط تلفن در برابر امواج‌ها و نویزها از کابل شیلددار تلفن استفاده می‌کنند. چرا که خطوط تلفن یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی در همه‌ی جای دنیا محسوب می‌شود. کابل شیلد دار تلفن دارای یک لایه‌ی محافظ داخلی می‌باشد. 

کابل شیلددار تلفنی در دو مدل در بازار تولید و عرضه می‌شود. (۱) کابل شیلددار تلفنی زمینی (۲) کابل شیلددار تلفنی هوایی. از کابل شیلددار تلفن زمینی در بیرون ساختمان استفاده می‌گردد. از کابل شیلددار تلفنی هوایی در داخل ساختمان استفاده می‌شود. بنابراین از نظر ماهیت فیزیکی به دلیل اینکه رسانای هر دو کابل از یک ماده است تفاوت چندانی با هم ندارند.

 اطلاعات جاری در کابل‌ها در برابر تداخلات الکتریکی، مکانیکی و مغناطیسی حفظ می‌شوند. همچنین کابل‌های شیلددار تلفن برای انتقال دیجیتال و سیگنال‌های آنالوگ کاربردهای فراوانی دارند. کابل شلید تلفن معمولا از نوع کابل مفتولی می‌باشد.

کابل شیلددار فویلی نوعی کابل برای محافظت پوششی با میزان صد در صد را دارد. کابل شیلددار فویلی با آب کاری مسی به دست می‌آید. پوشش کابل شیلددار فویلی بسیار قوی بوده است. با قرار دادن نوعی پلی استر به نام مایلار در کنار یک فویل آلومینیوم پوشیده شده است.

کابل‌های شیلددار فویلی محصولی بسیار ارزان قیمت و سبک بوده است. اما لایه‌ی مسی که در آن استفاده شده از انعطاف‌پذیری‌شان کم می‌کند در نتیجه کابل‌های شیلددار فویلی در صورت خم‌شدن مکرر پوشش خود را کم کم از دست می‌دهد.

کابل شیلد دو مغزی دارای دو رشته‌ی سیم افشان آلومینیومی با روکش قرمز و سفید می‌باشد. که همراه با آن یک شیلد با روکش کابل خاکستری وجود دارد. کاربرد این کابل شیلد دو مغزی در کنترل ماشین‌آلات، سیستم‌های انتقال صوت، خطوط مونتاژ، خطوط تولید، تجهیزات آزمایشگاهی و همچنین در سیستم‌های میکروفون‌ها و سیستم‌های اعلام‌حریق استفاده می‌شود.

در این نوع کابل‌ها به خاطر حفاظت از دیتا و اطلاعات داخل سیم در برابر نویز و دستگاه‌های محیطی با یک لایه‌ی شیلد استفاده می‌شود. انواع مختلف کابل‌های شیلد دو مغزی شامل کابل فرمان و کنترل، کابل افشان، کابل قدرتی و کابل مفتول می‌باشد که به صورت شیلددار تولید و عرضه می‌شوند. 

برای خرید این کابل شیلد دو مغزی قیمت به ازای هر یک متر می‌باشد. مثلا با انتخاب ۱۰ عدد برای مشتری ۱۰ متر کابل شیلد دو مغزی و یک تکه ارسال می‌کند. کابل شیلد دو مغزی یعنی اینکه این کابل دارای دو مغز که شما به وسیله‌ی این سه سیم داخلی همزمان می‌توانید برق و تصویر را منتقل کنید. 

یکی از مزایای این کابل شیلد دو مغزی به این صورت است که نیازی به سیم کشی برق و تصویر به صورت جداگانه‌ای ندارید. می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

کابل شیلددار قدرت برای تابلوهای توزیع برق، کنترل برق منازل، روشنایی خیابان‌ها و همچنین در نیروگاه‌ها به عنوان کابل‌های کنترل جهت انتقال پالس‌های کنترلی استفاده می‌شود. به طور کلی در جاهایی که از کابل شیلد دار قدرت استفاده می‌شود برای حفاظت الکتریکی و مکانیکی به کار می‌روند.

 از این کابل‌های شیلددار قدرت می‌توان در فضای زیر خاک، فضای باز، داخل ساختمان، درون آب و در کانال‌های کابل کشی استفاده کرد. کانال‌های شیلددار قدرت از جمله کانال‌هایی هستند که در صنایع بسیار پرکاربرد بوده است. بیشتر کابل قدرت برحسب نوع کاربری از مس قابل انعطاف‌پذیر تولید می‌شوند. 

برای عایق این کابل‌های شیلددار قدرت از پلی وینیل کلراید نوع A استفاده می‌شود. کاربرد کابل شیلددار قدرت در کابل‌کشی زمینی مرطوب، کانال‌ها، ساختمان‌ها، تابلوهای برق و محل‌هایی که حفاظت الکتریکی بیشتری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد کابل شیلد

کاربردهای کابل شیلد متنوع می‌باشد و اینگونه کابل‌ها در بازارموجود است. کابل شیلد یکی از انواع کابل‌ها و شیلدها می‌باشد. مهم‌ترین کاربرد کابل‌های شیلد، شیلددار کردن کابل‌ها و حفظ اطلاعات کابل‌ها می‌باشد. می‌توان یکی دیگر از مهم‌ترین کاربرد شیلد این است که در مواقعی که نیاز به جلوگیری از میدان مغناطیسی داریم ربط دهیم. به طوریکه شیلد روی کابل به عنوان سپر دفاع عمل می‌کند و میزان میدان نویز را به طور کامل از بین می‌برد. پس با این حال مهم‌ترین کاربرد کابل شیلد این است که نباید در اتصالات مهم دچار خطا شود.

در ماشین‌آلات و تجهیزات آزمایشگاهی از این کابل‌های شیلد استفاده می‌کنند که در لوله‌های غیر فلزی و فلزی نصب می‌شوند. همین طور این کابل‌های شیلد در سیستم‌های اعلام‌حریق و میکروفون‌های امنیتی نیز به کار می‌رود. انواع مختلف کابل شیلد شامل کابل فرمان و کنترل، کابل قدرت، کابل افشان و کابل مفتولی می‌باشد که به صورت شیلددار به بازارها تولید و عرضه می‌شود. حتی کابل شیلد در صنعت برق هم کاربرد دارد. با وجود قابلیت‌هایی که کابل زره‌دار یا کابل شیلددار دارند از این کابل‌ها در کابل‌های برق هم استفاده می‌کنند.

به طوری که در سیستم برق رسانی رسانای فشار متوسط و فشار قوی از یک لایه‌ی هادی یا یک لایه‌ی شیلدی آلومینیوم استفاده می‌شود. باید دقت داشته باشیم که استفاده از کابل‌های شیلد در کابل قدرت و نصب در انتهای سیستم تخلیه باعث جلوگیری از شوک احتمالی در جریان به وجود آمده شود. با این حال می‌توانیم بگوییم که شیلددار کردن کابل‌ها کار بسیار راحتی می‌باشد. همچنین راه مناسبی برای جلوگیری از اتلاف انرژی برق خواهد بود.

ساختار شیلد محافظ

از آنجایی که می‌دانیم روکش محافظ کابل شیلد از ورق نازک آلومینیوم می‌باشد. فویل‌ها یا روکش‌های آلومینیومی به صورت‌های مختلفی در این کابل شیلد قرار دارند که می‌توان به حالت پیچی یا بافته اشاره کرد. 

حالت پیچی به این صورت می‌باشد که در ورقه‌ی نازک آلومینیومی در داخل کابل اصلی روی کابل‌های رشته‌ای منفرد پیچیده شده و سرتاسر کابل پوشانده است. ولی در حالت بافتی ورقه‌ی آلومینیوم به صورت رشته‌ای می‌باشد و به دور سیم بافته شده است.

 لذا اگر زمانی این پوشش آلومینیوم کابل شیلد جدا شود باعث می‌شود کابل و سیم درون پوشش در معرض نویزهای مختلفی قرار بگیرند. برخی از کابل‌های شیلد به غیر از ساختار داخلی‌شان دارای پوشش آلومینیومی بیرونی هستند. 

پوشش این سیم‌ها اول از یک لایه‌ی پلاستیکی بوده و سپس رشته‌های رسانایی مسی در داخل پوشش لاستیکی قرار گرفته است. حال پوشش محافظی شیلد بر روی سیم کشیده شده و بعد یک لایه‌ی دیگر لاستیکی قوی‌تری پوشش شیلد را پوشانده است.