تفاوت کابل ابزار دقیق و کابل کنترل در مکان‌های تجاری، صنعتی و تجاری استفاده می‌شوند. آنها اغلب برای اتصال تجهیزات کنترل فرآیند، سیگنالینگ و دستگاه‌های صنعتی استفاده می‌شوند. از دیگر کاربردهای کابل کنترل می‌توان به مدارهای کنترل، رله، دور سنجی، مدارهای نشانگر و اندازه‌گیری برای کارخانه‌های صنعتی و سایر فرایندها اشاره کرد. کابلهای کنترل چند رسانای ما سازگار با ICEA S-61-402 هستند.

تفاوت بین کابل کنترل و ابزار دقیقاً در نحوه استفاده از آن دو است. هر دو می‌توانند جامد یا رشته‌ای باشند. قطر کابل‌های ابزار دقیق کمتر از سیم‌های رشته‌ای ساخته شده انعطاف‌پذیرتر است. امروزه با استفاده بیشتر از کنترل‌های استارت الکترونیکی، سیم کشی کنترل کننده سوئیچ (قطع کننده) است که به سیم قطر بزرگتر نیاز دارد. تفاوت دیگر بین این دو نوع این است که کابل ابزار دقیق یک جفت محافظ و پیچ خورده است.

این ساختار به منظور به حداقل رساندن “تلاقی” (اتصال القایی) است که باعث قرائت اشتباه برای ابزار دقیق می‌شود. کابل‌های کنترل، که مدارهای آنها با ولتاژ ۱۲۵ VDC ،۱۱۰ VAC یا ۲۲۰ VAC کار می‌کنند، به طور کلی از این مصونیت برخوردار هستند و بنابر این نیازی به محافظ ندارند.

تا زمانی که با ولتاژ کم DC (حداکثر ۲۸ ولت)، بارهای مقاومتی و استفاده از کابل‌های جفت پیچ خورده محافظ روبرو هستید، می‌توانید هسته‌های کنترل و ابزار دقیق را در یک کابل واحد ترکیب کنید همچنین باید بارهای القایی (مانند سلونوئیدها و رله ها) را جدا از ابزار دقیق نگه دارید، زیرا در صورت کمبود انرژی می‌توانند ولتاژ القایی زیادی ایجاد کنند.

در کابل‌های کنترل و ابزار دقیق ممکن است نوعی ماده محافظ الکترومغناطیسی وجود داشته باشد که در اطراف کابل زیر عایق خارجی پیچیده شده است. کابل ابزارهای دقیق به صورت دو به دو یا سه به سه به هم پیچیده می‌شوند و با لایه‌های EMI کنترل می‌شوند.

کابل ابزار دقیق چیست

کابل ابزار دقیق از جمله کابل هایی است که دارای ساختار هادی از مس آنیل و عایق از پی وی سی است و و به صورت تخت یا گرد وجود دارند. این کابل ها دارای انواع مختلفی هستند و در انواع پالایشگاه ها و پست برق و نیروگاه های و صنایع مختلف استفاده می شود. کابلهای ابزار دقیق کابلهای رسانای متعددی هستند که سیگنال های الکتریکی کم انرژی را برای کنترل یا کنترل سیستمهای قدرت الکتریکی و فرایندهای مربوط به آنها استفاده می کنند.

عملکردهای اندازه گیری و کنترل در ساخت و پردازش برنامه ها حیاتی است. این عملکردها تا حد زیادی به مدار الکترونیکی آنها بستگی دارد. برنامه های معمول شامل کنترل تجهیزات صنعتی ، پخش ، تجهیزات مونتاژ یا سیستم های حمل و نقل انبوه است.

انواع کابل ابزار دقیق

کابل ابزار دقیق دارای انواع مختلفی است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تک مفتولی
 • تابیده منظم
 • انعطاف پذیر افشان

این کابل ها دارای تنوع بالا هستند و به همین دلیل دارای ویژگی و قابلیت های بسیاری است که می تواند در صنایع مختلف استفاده شود.

ویژگی کابل ابزار دقیق

کابل ابزار دقیق دارای ویژگی های مختلفی است

کابل ابزار دقیق دارای سایز ۱.۵ و ۲.۵ سانتی متر است.

قابلیت اطمینان  حتی در سخت ترین محیط ها مشخصه اصلی کابل های ابزار دقیق است. با اعتماد به محصولاتی که مخصوص پروژه های سنگین طراحی شده اند ، می توانید از کیفیت کار اطمینان حاصل کنید. بدون توجه به اندازه، تعداد هادی ، عایق می تواند کارایی بالایی داشته باشد.

کاربرد کابل ابزار دقیق

کابل های ابزار دقیق به طور گسترده ای در انواع برنامه ها از جمله اتوماسیون کارخانه، تجهیزات انتقال مواد و برنامه های کنترل فرآیند مورد استفاده قرار می گیرند.

استاندارد کابل ابزار دقیق

کابل ابزار دقیق بر پایه استاندارد BS5308 است و در قالب دو پارت تهیه و تولید می شوند. مهم ترین تفاوت پارت یک و پارت دو در نوع عایق پلی اتیلن و پی وی سی است.

پلی اتیلن می تواند تا دمای ۶۵ درجه سانتی گراد را تحمل نماید. و حداکثر ولتاژ آن ۱۰۰۰ ولت است. در حالی که حداکثر دمای کابل پی وی سی ۷۰ درجه سانتی گراد و ولتاژ آن حداکثر ۱۰۰۰ ولت است.

کابل کنترل چیست

این کابل های انعطاف پذیر را بسته به خصوصیات ساختاریشان می توانند برای استفاده در فشارهای مکانیکی سبک، متوسط ​​یا زیاد استفاده نمود. آنها همچنین درجات مختلف محافظت در برابر تداخل الکتریکی و مقاومت در برابر مواد سوزاننده و روغن ها را ارائه می دهند. دارای سایز های مختلف هستند و هر کدام دارای قابلیت های متنوع می باشند.

کابل های کنترل سفارشی Multi / Cable از نظر تعداد و انواع هادی ها انعطاف پذیر هستند، قطر کابل نسبتاً کمی دارند و دارای یک ژاکت مقاوم در برابر نور خورشید / آب هستند. با قرار دادن آنها در مسیرهای مسابقه، مجاری، سینی های کابل و فرورفتگی ها می توان از آنها در داخل و خارج استفاده کرد. سایر کاربردها شامل تیر به قطب (هوایی) و زیرزمینی (دفن مستقیم) است.

انواع کابل کنترل

کابل کنترل انواع مختلف دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کابل کنترل افشان

کابلهای YY کابل های قدرتمند و کنترل سیگنال چند هسته ای متنوعی برای کاربردهای صنعتی هستند. کابل های YSLY معمولاً با مرجع ساختاری شناخته می شوند.

هالوژن صفر دود کم ما ( LSZH)) از ویژگی های کابلهای YY  است.برای نصب در مواردی مناسب هستند که انتشار دود و گازهای سمی تهدیدی بالقوه برای زندگی یا تجهیزات در صورت آتش سوزی ایجاد کند بسیار مناسب است.

میزان ولتاژ این کابل های قابل انعطاف ۳۰۰/۵۰۰ ولت است.

کابل کنترل سبک

کابلهای CY ، همچنین به عنوان کابلهای انعطاف پذیر غربال شده یا با نام اروپایی آنها YSLCY (غلاف PVC) و HSLCH (غلاف LSZH) شناخته می شوند ، به عنوان کابلهای متصل برای اندازه گیری ، کنترل یا تنظیم در تجهیزات کنترل خطوط مونتاژ و تولید ، نوار نقاله ها و کامپیوتر استفاده می شوند.

کابل کنترل نیمه افشان

این کابل ها برای استفاده انعطاف پذیر هنگام حرکت موقتی بدون فشار کششی مناسب هستند. کابل های CY را می توان در فضای باز در صورت محافظت در برابر نور مستقیم خورشید و در شرایط خشک یا مرطوب (از جمله مخلوط روغن و آب) در داخل منزل استفاده کرد. این کابل ها دارای ولتاژ ۳۰۰/۵۰۰ ولت هستند.

ویژگی کابل کنترل

کابل های کنترل دارای ویژگی های مختلف هستند و آن ها را برای استفاده در صنعت آماده می کنند. از جمله ویژگی های کابل کنترل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استحکام
 • قدرت
 • عمر طولانی و بادوام
 • تحمل بالا
 • ضد آب
 • ضد فرسایش
 • دارای سایز های مختلف
 • قیمت مقرون به صرفه
کاربرد کابل کنترل

انواع کابل کنترل مانند کابل CY ، کابل SY ، کابل YY و LiYCY و LiYY طراحی شده برای طیف گسترده ای از پروژه های کاربردی صنعتی اتوماسیون ماشین، از جمله انتقال سیگنال، اندازه گیری، کنترل و مدیریت است.

این کابل های کنترل اغلب توسط برای مواردی چون کابل تامین ماشین آلات ، کابل موتور و کابل رباتیک استفاده می شود. آنها همچنین به عنوان کابل های چند هسته ای ، کابل های کنترل انعطاف پذیر و کنترل کننده شناخته می شوند. در زیر به کاربرد های خاص این کابل ها اشاره می کنیم:

کابل کنترل YY

این موارد شامل استفاده به عنوان کابل اتصال دهنده در کارخانه های تولیدی و سایر تأسیسات تولید خودکار برای اندازه گیری ، کنترل یا تنظیم تجهیزات از جمله خطوط مونتاژ و تولید، نوار نقاله و واحدهای رایانه ای است.

این کابلهای کنترل بدون محافظ برای نصب آسان در خارج از منزل ، هنگامی که در برابر تابش مستقیم خورشید محافظت نمی شوند و همچنین در محیط های خشک و مرطوب بسیار منعطف هستند غلاف بیرونی سخت از اثر تنش های مکانیکی و محیطی سبک محافظت می کند.

استاندارد کابل کنترل

استاندارد کابل کنترل در جدول زیر شرح داده شده است:

کابل بدون صفحه یا بدون محافظ همه کاره مناسب برای بیشتر شرایطی که فقط تنش مکانیکی کمی دارد

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای با پلی اتیلن ترفتالات (PETP) برای انتقال آزاد تداخل الکترومغناطیسی

کابل محافظ قابل انعطاف با مفتول سیم فولادی گالوانیزه برای محافظت مکانیکی بیشتر

کابل محافظ و محافظت شده برای کاربردهایی که به تنش مکانیکی متوسط ​​و غربالگری الکترومغناطیسی نیاز است

کابل بدون صفحه و بدون محافظ برای انجام کار سبک در محیط های خشک و مرطوب

کنترل ظرفیت کم LSZH بدون صفحه

کابل انتقال داده LSZH نمایش داده شده